Zrealizowana w Krakowie w dniach 27-28.10 br. konferencja naukowa pt. "W 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) na Armię Krajową (AK)" dedykowana była właśnie profesorowi Mazurowi w 70 rocznicę jego urodzin. Na zaproszenie organizatorów w wydarzeniu uczestniczył dr Andrzej Borcz, który wygłosił tam referat powiązany tematycznie z akowską przeszłością regionu łańcuckiego. Wszystkie zaprezentowane referaty zostaną wkrótce opublikowane w zbiorowej monografii dedykowanej jubilatowi.
Profesor Grzegorz Mazur jest wybitnym naukowcem specjalizującym się w badaniach historycznych i politologicznych. Zatrudniony jest jako wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prowadzi studia z zakresu dziejów Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej, jak również w dziedzinie Kresów Wschodnich, czy zagadnień mniejszości narodowych oraz w sferze relacji polsko-ukraińskich w XX wieku. Jest autorem wielu uznanych publikacji, spośród których warto wskazać choćby następujące: "Biuro Informacji i Propagandy SZP-ZWZ-AK: 1939-1945", "Życie polityczne polskiego Lwowa 1918-1939".
Dziadkiem profesora Grzegorza Mazura był Roman Turek - znany łańcucki pisarz pochodzący z Woli Dalszej, autor takich utworów, jak "Moja mama, ja i reszta", "Zamęt", czy "Palacz z hrabiowskiej likierni". Roman Turek wprawdzie oficjalnie nie akcentował swego udziału w konspiracji, jednakże prof. Mazur na podstawie zasłyszanych rodzinnych relacji potwierdził jego zaangażowanie w podziemiu wojskowym.
Wśród wielu książek napisanych przez Romana Turka jest również bardzo interesujący zbiór opowiadań przedstawiających okupacyjną rzeczywistość Łańcuta wydanych pod wspólnym tytułem "Topiel". Zdaniem dra Andrzeja Borcza - znawcy łańcuckiego podziemia niepodległościowego, wykazana przez Turka w "Topieli" znajomość unikalnych zdarzeń oraz realiów konspiracyjnych stanowi dowód przekonujący o zaangażowaniu jej autora w działalności podziemnej. "Topiel" została wykorzystana przez dra Borcza jako jedno ze źródeł historycznych podczas badań dotyczących działalności ZWZ-AK w regionie łańcuckim. Materialnym rezultatem wszechstronnych studiów okazało się znakomite, opublikowane opracowanie monograficzne pt. "Obwód SZP-ZWZ-AK Łańcut w latach 1939-1945". Warto zaznaczyć, że profesor Grzegorz Mazur był promotorem rozprawy doktorskiej pana Borcza, obronionej jesienią 2017 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Zachęcamy do lektury wskazanych powyżej, tak wartościowych pozycji książkowych.
W tegorocznym, listopadowym numerze miesięcznika "Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej" zamieszczona został obszerna relacja z krakowskiej konferencji. Dodatkowo znalazł się tam materiał przedstawiający wystąpienie dra Borcza, jak również informacja o jego październikowym wykładzie zrealizowanym w ramach spotkań "Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci".
Aby zapoznać się ze wspomnianymi, bogato ilustrowanymi artykułami należy kliknąć poniższy link: