W styczniowym numerze miesięcznika "Biuletynu Informacyjnego "Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej" zamieszczone zostały dwie interesujące publikacje nawiązujące do tych wydarzeń. Autorem artykułu pt. Akcja "Jula" - most w Tryńczy (Chodaczowie)" jest Krystian Tryniecki, natomiast autorem publikacji zatytułowanej "Pośmiertny awans majora Józefa Pelca - bohatera spod Ciepielowa" jest dr Andrzej Borcz.
Zdaniem dra Borcza - znawcy podziemia wojskowego w regionie łańcuckim i leżajskim praca zaprezentowana przez Krystiana Trynieckiego jest najbardziej kompletną, wszechstronną próbą rekonstrukcji przebiegu tego elementu akcji "Jula". Jej wartość podkreślają wykorzystane unikalne relacje uczestników lokalnego podziemia oraz szczegółowe mapki sytuacyjne, jak i doskonale dobrane ilustracje oraz trafne komentarze i wnioski autora. Zdaniem eksperta opracowanie to stanowi wybitne osiągnięcie naukowe i będzie z pewnością wykorzystywane przez badaczy dziejów AK. Wojciech K önigsberg - autor kilku książek o Armii Krajowej, który niegdyś podejmował tematykę akcji "Jula" określił publikację Krystiana Trynieckiego jako cyt. " świetne opracowanie".
Drugi artykuł zamieszczony przedstawia tragiczną postać majora Józefa Pelca, oficera Wojska Polskiego czynnie zaangażowanego już od 1 września w wojnę obronną 1939 roku. Publikacja zawiera wstrząsający fragment wspomnień uczestnika ostatniej walki oddziału dowodzonego przez majora z Wehrmachtem, a zarazem naocznego świadka jego śmierci w lesie "Dąbrowa" pod Ciepielowem.
Sejm RP jednomyślnie przyjął niedawno ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, które będzie obchodzone 14 lutego. Podejmowane są aktualnie starania o nadanie jednemu z rond w regionie łańcuckim imienia "Obwodu ZWZ-AK Łańcut". Prowadzone są również w Łańcucie wysiłki w celu godnego upamiętnienia podpułkownika Józefa Pelca. W listopadzie ubiegłego roku decyzją Ministra Obrony Narodowej major Józef Pelc został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika. Personalia tego wybitnego oficera figurują w wykazie związanych z Łańcutem żołnierskich ofiar II wojny światowej na pamiątkowej tablicy w przedsionku łańcuckiego Kościoła Farnego. Podczas uroczystości zaplanowanej przez władze Miasta i Gminy Ciepielów na 12 września br. przewidywana jest m. in. prezentacja dokumentów, zdjęć i innych pamiątek związanych z Józefem Pelcem.
Z artykułami znajdującymi się na stronach 4-19 oraz 28-32 wspomnianego periodyku można zapoznać się w całości klikając poniższy link:
https://biuletyn-ak.pl/3d-flip-book/nr-01-2025/
Warto też zwrócić uwagę na okładkę pisma. Przedstawia most na rzece Wisłok w Chodaczowie, który był obiektem akcji AK.
Zachęcamy do lektury.