-Największa frekwencja jest w weekendy, ale i w pozostałe dni tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków, kiedy to placówka jest nieczynna, przyjeżdża do Muzeum sporo osób. Są to głównie goście z Podkarpacia, choć nie brakuje także zwiedzających z innych regionów Polski, a także z zagranicy - wyjaśnia Mateusz Szpytma.
Zwiedzający mogą obejrzeć archiwalne dokumenty, filmy i zdjęcia opatrzone komentarzem w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. W samym środku sali muzealnej znajduje się odtworzone wnętrze domu rodziny Ulmów wraz z jego wyposażeniem.
Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej, która za ukrywanie Żydów została zamordowana 24 marca 1944 roku przez niemieckich żandarmów, otwarte zostało 17 marca. Uroczystość, dzięki telewizyjnej transmisji na żywo i udziału w niej kilkudziesięciu dziennikarzy i fotoreporterów, została szeroko nagłośniona w kraju i za granicą.
Prace przy realizacji projektu Muzeum prowadzone były przez Muzeum-Zamek w Łańcucie, a środki na jego realizację przekazał samorząd woj. podkarpackiego. Inwestycję wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmina Markowa.
Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej jest Oddziałem Muzeum-Zamku w Łańcucie. Placówka aktualnie czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10-18. W niedzielę można je zwiedzać bezpłatnie w pozostałe dni za opłatą 5 zł (bilet normalny) i 2 zł (grupowy).