Właściciele małych i średnich firm, mikro przedsiębiorcy, księgowi i członkowie kadry zarządzającej skorzystali z oferty RARR S.A., biorąc 26 i 27 września udział w konferencji "Controlling i rachunkowość zarządcza w przedsiębiorstwie - wdrożenie oraz funkcjonowanie z zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych". Jej celem pokazanie słuchaczom, jak korzystanie z systemów rachunkowości, pomaga zapanować nad majątkiem i rozwijać firmę. W mikro firmach księgowość często prowadzą zewnętrzne biura rachunkowe, więc właściciel otrzymuje jedynie informację, ile podatku, składek ma zapłacić i jaki jest ogólny wynik. Nie dostaje żadnych analiz. Chodzi o to, aby mali przedsiębiorcy również mieli większy zakres informacji o wynikach i korzystali z rozwiązań, które oferuje rynek.
Czym jest controlling? - Mówiąc najkrócej, ukierunkowywaniem organizacji na osiąganie określonych celów, czy to strategicznych czy operacyjnych - tłumaczył dr Łukasz Szydełko, który prowadził szkolenie wspólnie z dr Alfredem Szydełko. - Bez controllingu i rachunkowości zarządczejnie da się efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem mikro, małym, średnim czy dużym. Jednak w małych firmach narzędzia służące do takiego zarządzania nie są wykorzystywane.
- Kiedy firma sporządza plany budżetu, sprawozdania i raporty, dotyczące jego realizacji, to już jest zarządzanie - uzupełnia dr Alfred Szydełko. - Mimo, że małe firmy ewidencję księgową, czy podatkową prowadzą tylko dla celów podatkowych, to i tak zarządzanie przez właścicieli bazuje na pewnych mechanizmach ogólnych. Każdy właściciel firmy musi przemyśleć swoją działalność, przeanalizować różne warianty. Ale często nie wie, że do tego jest system i wiele narzędzi, które mogą uczynić jego wysiłek bardziej efektywnym.
- Nowoczesne biura wprowadzają oferty rachunkowości zarządczej, ale to oznacza wyższy koszt obsługi księgowej, więc drobni przedsiębiorcy z tego nie korzystają. Podczas szkolenia wskażemy narzędzia, które są na rynku, ale wybór zawsze należy do przedsiębiorcy. To on musi zdecydować, czy chce z tego skorzystać. Jeśli zrozumie opłacalność takich narzędzi, może sam w tym kierunku dokształcać się lub zlecić specjalistycznej firmieprowadzenie rachunkowości zarządczej - tłumaczą eksperci. - Obszar controllingu to bardzo wąska dyscyplina i bardzo mało jest szkoleń, pokazujących go od strony praktycznej. Najczęściej są to szkolenia ogólne - teoretyczne albo skoncentrowane na prezentowaniu rozwiązań firm informatycznych, który sprzedają oprogramowanie. Nam zależy, aby przedsiębiorca mógł takie narzędzia wybrać świadomie. Wiedzieli, czego potrzebują, bo niejednokrotnie kupują rozwiązania standardowe, które nie są dopasowane do ich specyfiki działań. Firmy często kupują drogie systemy, a potem wykorzystują 10-20 proc. ich możliwości. Inny błąd: nie wdrażają systemu do końca. Przed zakupem warto zrobić analizę przedwdrożeniową i ustalić, jak dana firma jest zorganizowana, w jaki sposób jest zarządzana, jakie są zakresy odpowiedzialności ludzi, przepływy, procesy, jak ma wyglądać raportowanie na różnych poziomach itp.
Podczas szkolenia dr Alfred Szydełko zachęcał także, aby nie traktować rachunkowości jako przedłużonego ramienia urzędu skarbowego. Pełna rachunkowośćto studnia informacji, a księgowy to przyjaciel. Controlling właśnie z księgowości czerpie informacje. Tymczasem podejście właścicieli jest bardzo różne. Pewna firma produkcyjna zwolniła księgową, która zaproponowała, aby w prowadzonej ewidencji rozbudować rachunek kosztów. Chociaż trudno sobie wyobrazić, by firma produkcyjna nie kalkulowała kosztów, tak też się dzieje. Właściciel prowadzi firmę, mało o niej wiedząc.
- To jedno z wielu szkoleń, jakie organizujemy w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym - mówi Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA, która zorganizowała konferencję. - Staramy się odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców, stąd taki temat wrześniowej konferencji. Wiedza na temat controllingu i przedsiębiorczości zarządczej z zastosowaniem instrumentów IT jest w dobie przemysłu 4.0 bardzo potrzebna przedsiębiorcom. Nasi prelegenci to ludzie, którzy zajmują się tym na co dzień, posiadają bardzo duże doświadczenie i wiedzę praktyczną, więc informacje zdobyte podczas konferencji na pewno pomogą w lepszym zarządzaniu firmą.
Wśród wielu wydarzeń, jakie odbywają się w Inkubatorze Technologicznym PPN-T, szkolenia bezpłatne uzupełnia oferta komercyjna. Przygotowywana przez RARR, jak również partnerów agencji czy firmy zewnętrzne, które chętnie wynajmują tu nowoczesne sale konferencyjne. - Niedawno odbyło się szkolenie, dotyczące podatku VAT, a niedługo zagości konferencja na temat IT w biznesie. Staramy się, aby do przedsiębiorców Podkarpacia docierała dość szeroka wiedza, aby byli na bieżąco ze zmianami, które stale się dokonują. Utrzymujemy wysoki poziom merytoryczny tych szkoleń, a bezpłatna dla uczestników konferencja na temat rachunkowości zarządczej była możliwa dzięki projektowi Enterprise Europe Network, który realizujemy od wielu lat.
- Najważniejszym zadaniem realizowanego przez nas programusieci Enterprise Europe Network jest ułatwianie przedsiębiorstwom zdobywania zagranicznych rynków, promowanie ich oraz wspieraniew podnoszeniu innowacyjności i wdrażaniu nowych technologii, ale staramy się także pomagać firmom w zakresie organizacji pracy i finansów - dodaje Grzegorz Tabisz, kierownik Centrum Transferu Technologii i Innowacji oraz ośrodka Enterprise Europe Network w RARR S.A. - Nasi przedsiębiorcy zgłaszali potrzebę takich szkoleń, więc przygotowaliśmy dwudniową konferencję na temat controllingu i rachunkowości zarządczej, podczas której mają okazję spotkać się z ekspertami w tych dziedzinach. Wiele małych firm nie stosuje controllingu w swoich przedsiębiorstwie i chcemy je zachęcić do tej formy zarządzania.
Podczas konferencji wiedzą dzielili się: dr Alfred Szydełko, dr Łukasz Szydełko, Roman Wisz, dr Krystyna Jaskowska i Michał Janas. Ponadto firmy ZETO i Proferis zaprezentowały nowoczesne urządzenia i rozwiązania informatyczne w zakresie zarządzania i rachunkowości przedsiębiorstwa. - Konferencje realizowane w ramach projektu Enterprise Europe Network są bezpłatne - podkreśla Grzegorz Tabisz. - Organizujemy je regularnie, a tematyka zależy od zapotrzebowania przedsiębiorstw. Kolejna odbędzie się w listopadzie i połączona zostanie z ogłoszeniem wyników konkursu Innowator Podkarpacia 2019.