Las "Brzeźnik" i jego najbliższa okolica to słynne rejony rekreacji i wypoczynku, a także gospodarki leśnej i hodowli ryb z czasów hr. Alfreda Potockiego. W latach II wojny światowej rejon lasu "Brzeźnik" stanowił ostoję dla podziemia wojskowego ZWZ-AK. Znajdowała się tu niegdyś gajówka zarządzana przez Walentego Chudzika, prowadzone były w jej sąsiedztwie szkolenia żołnierzy AK, w nieistniejących już zabudowaniach dworskich w Potoku prowadzono intensywną działalność konspiracyjną - w pałacyku realizowano odprawy Komendy łańcuckiego obwodu AK, w budynku tzw. "psiarni" produkowano nawet granaty. W pobliżu lasu "Brzeźnik" ulokowano ukryty magazyn konspiracyjnej broni. To właśnie w "Brzeźniku w kwietniu 1943 roku skoncentrowała się grupa dywersyjna, która uwolniła żołnierzy AK z niemieckiego aresztu w Żołyni.
Wreszcie wiosną 1944 roku na sąsiadującej z lasem "Brzeźnik" polanie odebrane zostały dwa alianckie zrzuty lotnicze, wylądowali tam słynni Cichociemni, a podziemie otrzymało spore zasoby broni, amunicji i wyposażenia wojskowego. Według ostatnich precyzyjnych ustaleń lokalizacja pola zrzutowego o kryptonimie "Paszkot" 2 znajdowała się wprawdzie już na terenie sąsiedniej Żołyni, ale jednak w bezpośrednim sąsiedztwie "Brzeźnika". Rejon lasu "Brzeźnik" stał się miejscem niedawnych, głośnych odkryć związanych z działalnością Armii Krajowej, o czym i my obszernie informowaliśmy: Odkrycie unikatowego zasobnika zrzutowego w Rakszawie , Odkrycia w rakszawskim lesie "Brzeźnik" , Ujawniona tajemnica lokalizacji pola zrzutowego "Paszkot" w Rakszawie , Rozwiązana zagadka lokalizacji zrzutowiska "Paszkot" 2.
Najnowszy artykuł dra Andrzej Borcza w "Odkrywcy" niejako podsumowuje nadzwyczajną, tajną przeszłość lasu "Brzeźnik". Autor przywołuje wiele unikalnych wspomnień związanych z tym niezwykłym miejscem, do zilustrowania artykułu wykorzystuje wiele wyjątkowych zdjęć, również pochodzących z czasów okupacji. Zamieszczoną w artykule bardzo ciekawą mapkę ze wskazaniem lokalizacji chyba wszystkich historycznych miejsc położonych w rejonie lasu "Brzeźnik", a korespondujących z tekstem artykułu - opracował p. Waldemar Natoński.
Zdaniem autora artykułu należałoby w przemyślany sposób upamiętnić wojenną, konspiracyjną przeszłość lasu "Brzeźnik". W przekonaniu dra Borcza warto byłoby rozważyć np. utworzenie historycznej ścieżki tematycznej prowadzącej pojedynczego turystę, czy też grupy wycieczkowe po oznaczonych w lesie "Brzeźnik" kluczowych punktach związanych z jego akowską, zaszczytną przeszłością. Należałoby również wskazać turystom inne miejsca - ciekawe z perspektywy przyrodniczej - znajdujące się "Brzeźniku".
Redakcyjną informację wprowadzającą o artykule dra Borcza w marcowym numerze magazynu "Odkrywca" - wraz z dwiema początkowymi stronami artykułu - można znaleźć pod tym linkiem:
https://odkrywca.pl/odkrywca-03-290-marzec-2023/
Informujemy, że druga część ilustrowanego artykułu dra Borcza nt. wojennej historii lasu "Brzeźnik" zostanie zamieszczona w numerze kwietniowym magazynu "Odkrywca".